W najbliższy wtorek w godzinach 15:00 do 17:00 kolejne

BEZPŁATNE KONSULTACJE

Zadzwoń i umów się z doradcą
 (61) 6673350 

Aktualności

Obniżenie limitu płatności gotówkowych

2016-11-02 Od nowego roku zacznie obowiązywać nowy limit płatności gotówkowych. W zmienionej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej określono go na kwotę 15 tysięcy złotych zamiast dotychczasowych - 15 tysięcy euro. Wszystkie transakcje pomiędzy przedsiębiorcami na kwotę powyżej limitu regulowane muszą być za pośrednictwem banku w formie przelewu lub płatności dokonanej kartą płatniczą.
Nowością są sankcje w podatkach dochodowych związane z płatnościami gotówkowymi przekraczającymi wyznaczony limit. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy uregulują swoje zobowiązania z pominięciem rachunku bankowego zobowiązani zostali do korygowania kosztów uzyskania przychodów o kwoty całych transakcji (nie tylko nadwyżki ponad 15 tys. zł).
Obejściem przepisu nie jest dzielenie operacji na większość ilość faktur lub podział zakupu na etapy; zawsze istotna będzie łączna wartość całej transakcji.

Zmniejszenie limitu to kolejny krok zmierzający do uszczelnienia systemu podatkowego. Podobne zmiany w przepisach wprowadzone są w wielu krajach Europy. W Grecji limit wynosi 1,5 tysiąca euro, w Portugalii tysiąc euro. W tym roku we Francji obniżono limit z 3 do 1 tysiąca euro.

Pozostałe

Najnowsze artykuły
Polecamy


Strefa Klienta aPit

Zaloguj do Pulpit Menadżera Testuj Pulpit Menadżera
Jeśli nie jesteś jeszcze klientem aPit skontaktuj się z nami »

Dane adresowe

aPit Spółka z o.o.
SPÓŁKA DORADZTWA PODATKOWEGO

61-663 Poznań
ul. Winogrady 16
tel.(61) 667 3350, 
509 590 111
Fax (61) 667 0936
e-mail:
biuro@apit.plBiuro polecane przez iKsiegowosc24
Zobacz nas w portalu

Fakturuj bezpłatnie z Comarch ERP XT